Porady

PORADNIK: Nagrobek – jaki wybrać? Praktyczne wskazówki

Wybór nagrobka nie jest sprawą łatwą. Zdajemy sobie sprawę, że okoliczności z jakimi jest związane to przedsięwzięcie towarzyszy utrata kogoś bliskiego co utrudnia. W związku z tym przedstawiamy skrócony poradnik, który odpowiada na najbardziej podstawowe zagadnienia związane z dokonaniem odpowiedniego wyboru m.in. Z jakiego kamienia wybrać nagrobek? Jaki rozmiar nagrobka?.

Czy nagrobki chińskie są gorsze od polskich?

Pomimo tego, że faktycznie krąży taka obiegowa opinia to jest ona zupełnie nieprawdziwa. Ważnym jest tutaj budulec, a nie zaś jego miejsce wydobyć, bowiem granit wykopany w Azji jest dokładnie tym samym granitem wydobytym w Polsce. Nieprawdą zatem jest jakby granit kopany w Azji miał inne, gorsze właściwości od Europejskiego. Na tej samej zasadzie złoto jest złotem bez względu na szerokość geograficzną. Jedyną różnicą a propos granitu może być jego kolorystyka, barwa i odcień. Chiński granit przybiera niespotykane w Europie odcienie jak np. Biały Pekin, Różowy Królewski, Yellow Pink, Brązowy Królewski, Impala Night. Bez względu na walory estetyczne, które mogą ale nie muszą trafiać w gusta, niezaprzeczalną zaletą azjatyckiego granitu jest jego cena. Dlatego jest on niezwykle atrakcyjny dla osób, które planując pomnik, nie chcą zrujnować swojego budżetu.

Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Pod uwagę należy wziąć trzy podstawowe opcje – piaskowiec, granit i marmur. Ostatni z nich jest najmniej przystosowany do polskiego klimatu, to też bardzo rzadko wybiera się go jako materiał budulcowy nagrobków. Piaskowiec , przy odpowiedniej pielęgnacji jest wdzięcznym materiałem na nagrobki, jednak to granit jest zdecydowanie najlepszym wyborem, jako materiał najtrwalszy, najlepiej dostosowujący się do warunków atmosferycznych.

Jaki rozmiar nagrobka wybrać?

Jest to pierwsze pytanie jakie usłyszy kamieniarz. W standardzie kamieniarze oferują dwa rozmiary tj. 190×90 oraz 190×150. Pierwszy z nich, tak zwany pojedynczy, przeznaczony jest dla pomników dla jednej osoby, lub dwóch ułożonych jedna nad drugą. Drugi z nich, podwójny, stosowany jest w sytuacjach gdy osoby położone są obok siebie. Oprócz standardowych wymiarów stosowane są wszelkie kombinacje, wszystko zależne jest od projektu zatwierdzonego przez administrację cmentarza.

Tablice nagrobne

Same tablice napisowe są różne. Główną zmienną jest ich przeznaczenie – dla nagrobków podwójnych lub pojedynczych. Te przeznaczone dla nagrobków podwójnych są szersze. Wszystko zależy od projektu i życzeń klienta. Popularnym motywem jest krzyż piaskowy lub wizerunek Jezusa lub Matki Bożej. Istnieje opcja zamieszczenia fotografii lub wizerunku spoczywającego. Tablic nie stosuje się przy nagrobkach typu sarkofag.

Rodzaje napisów

Istnieją trzy główne rodzaje napisów na tablicy nagrobkowej – kute, piaskowane i metalowe. Najstarszą techniką jest metoda liternictwa kutego. Metoda ta charakteryzuje się stożkowym kształtem i nadaje pomnikowi dostojnego, wręcz antycznego charakteru. Jest to metoda dość droga, gdyż wymaga dużego nakładu pracy oraz odpowiedniego warsztatu kamieniarza. W opozycji do metody kutej stoi piaskowanie. Jest to metoda najpopularniejsza oraz najtańsza. Wykonywana jest maszynowo, jednak trwałością nie ustępuje w niczym metodzie kutej. Litery metolowe to opcja najdroższa, gdyż wykonane są z wysokiej jakości kruszcu.

Co jest wliczone w cenę nagrobka?

W cenie nagrobka zawiera się transport na miejsce docelowe oraz jego montaż. Jeżeli miejsce montażu jest oddalone powyżej 50 km wtedy do ceny nagrobka naliczana jest opłata paliwowa.

Stary lub uszkodzony nagrobek – co z nim zrobić?

Oferujemy usługi wywozu starych nagrobków, jak również naprawy nagrobków, które zostały uszkodzone poprzez działanie sił natury czy tez innych niszczących czynników zewnętrznych.

Kiedy najlepiej montować nagrobek?

W związku i problemem osuwającej się ziemi i czasu jaki musi upłynąć na odpowiednie ubicie gruntu, minimalny czas na postawienie pomnika to ok 6-12 miesięcy od daty pochówku.