Porady

Nagrobek z marmuru czy granitu? Jaki kamień wybrać?

Wiele osób dokonujących zakupu nagrobka staje przed dylematem z jakiego kamienia powinien on zostać wykonany. Jakie nagrobki będą bardziej trwałe – marmurowe czy granitowe? A może z piaskowca? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć problematykę zagadnienia i nakierować w celu dokonania właściwego wyboru.

Nagrobek z marmuru – najdroższe wcale nie oznacza najlepsze

Dość często można usłyszeć opinię, jakoby marmur był materiałem najszlachetniejszym do wykonania nagrobka. Na szczęście w naszym klimacie marmur jest niezbyt popularnym materiałem budulcowym. Jako skała wapienna bardzo źle znosi kontakt z wodą czy mrozem, przez co szybko ulega erozji. Wystarczy 10 lat w naszym klimacie, aby marmur stracił swoje wartości estetyczne, w czym nie pomoże nawet najbardziej skrupulatna opieka i pielęgnacja. Oczywiście jeżeli zadbamy o to aby odizolować nagrobek z marmuru od warunków zewnętrznych, zachowa on swoje właściwości na długie lata – jednak nie jest to ani proste, ani nie daje zadowalających efektów estetycznych. Biorąc pod uwagę sytuację smogową m.in. w Krakowie, oraz jego spore zanieczyszczenie jednoznacznie stwierdzić można, że marmur jest zupełnie nieodpowiednim materiałem budulcowym w naszym rejonie. Zanieczyszczenia takie są po prostu zabójcze dla nieodpornej chemicznie skały, co zauważyć można przy każdorazowym sprzątaniu pomnika.

Granit lub piaskowiec

W Polsce bardzo dobrze sprawdza się granit, który jest materiałem charakteryzującym się niebywałą trwałością. Dobrym wyborem jest również piaskowiec. Wymaga on troszkę więcej pielęgnacji i opieki niż granit, ale dobrze prowadzony, odpłacać będzie wyjątkową trwałością i zachowaniem wartości estetycznych. W Polsce, w wielu rejonach to własnie piaskowiec jest najczęściej wybierany pod budowę płyt nagrobnych, grobowców czy również pomników.

Ważnym jest, aby pomnik był dobrze zaplanowany, bowiem błędy na tym etapie przysporzą opiekunom niepotrzebnej pracy. Warto zastanowić się nad kształtem nagrobka, oraz miejscem przeznaczonym na wieńce i świece. Źle zaprojektowane może prowadzić do powstawania przebarwień i plam, które będą trudne do usunięcia.

Nagrobek z chin

Nowinką na polskim rynku są materiały budulcowe z chin. I trzeba tutaj dodać, że pomimo panującej złej opinii, nie ma co się takich budulców bać. Niejednokrotnie swoją jakością i trwałością dorównują tymi ściąganymi od zachodnich importerów. Ważnym jest jednak, aby nabyć materiał u zaufanego kamieniarza, który zaopatruje się materiał odpowiedniej jakości. Każdy kto dysponuje skromniejszym budżetem, powinien zapytać się swojego kamieniarza czy ma w ofercie chińskie lub indyjskie nagrobki gdyż mogą zaskoczyć nasze oko, a już na pewno kieszenie.

Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Czy istnieje jednoznacznie najlepszy materiał budulcowy w branży kamieniarskiej? Oczywiście ile kamieniarzy tyle opinii. Jednak najważniejszym jest nie sugerować się sugestiami ale odpowiednio dobrać materiał do naszych potrzeb. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego potrzebujemy, ile jesteśmy w stanie wydać i przede wszystkim jak dużo czasu chcemy poświęcić pielęgnacji i konserwacji.

Większość materiałów dostępnych na rynku mają zbliżone właściwości, zaś kontynent wydobycia jest tutaj sprawą zupełnie nieistotną. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najtwardszy kamień może pęknąć. Nagłe skoki temperatury są zabójcze nawet dla najtwardszych skał. W upalne dni, nieosłonięte cieniem nagrobki mogą osiągać temperaturę nawet 70 stopni. W takiej sytuacji obfite deszcze mogą być mocno destrukcyjne. Kamieniarz powinien sprawdzać swoje kamienie pod tym kątem, bowiem jeżeli budulec przejdzie taką próbę to oznacza, że nie ma w nim wewnętrznych naprężeń i zachowa swoje właściwości przez długie lata. Kamieniarze zazwyczaj dają na swoje produkty gwarancję i w takim przypadku możemy liczyć na okres od 2 do 5 lat gwarancji.